Bitlis Valisi Çağatay: "Van Gölü'nün birinci olması bölge turizmine katkı sunacak"
Haber
16 Nisan 2021 - Cuma 18:16
 
Bitlis Valisi Çağatay: "Van Gölü'nün birinci olması bölge turizmine katkı sunacak"
Bitlis Valisi Oktay Çağatay, NASA tarafından düzenlenen "Dünya Turnuvası" adlı çevrimiçi fotoğraf yarışmasında Van Gölü fotoğrafının birinci olmasının turizme katkı sunacağını belirtti.
Bitlis Haberi
Bitlis Valisi Çağatay:

8 Mart'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş 32 favori dünya fotoğrafıyla başlayan yarışmanın finalinde Astronot Kate Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği Van Gölü'nün uzaydan göründüğü fotoğrafı birinci seçildi.

 

Van Gölü fotoğrafının birinci seçilmesini değerlendiren Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bölgenin güzelliğinin dünyada sergilenmesi ve kabul görmesinin gurur verici ve gelecek adına umut verici olduğunu belirtti.

Van Gölü'nün ülkenin bir güzelliği olduğunu belirten Çağatay, "Geçtiğimiz günlerde NASA tarafından düzenlenen uzaydan çekilen fotoğraflara ait yarışmada, 900 bin kişinin katıldığı oylamada, Van Gölü en güzel fotoğraf seçildi. Van Gölü, ülkemizin bir güzelliği. Ama Bitlis'imizin de en büyük güzelliklerinden bir tanesi. Van ile beraber Van Gölü etrafında Tatvan, Ahlat, Adilcevaz ilçelerimiz, tıpkı Van'ın Erciş, merkez, Edremit, Gevaş ilçeleri gibi inci taneleri gibi yerleşmiş vaziyettedirler." dedi.

Bölgenin turizm potansiyeline katkı sunacak

 "Tabi bölgemizin güzelliğinin dünyada sergilenmesi, dünyada kabul görüyor olması bizim için gurur verici ve gelecek adına umut verici bir durum." diyen Çağatay, şunları söyledi:

"Bizim sadece Van Gölü'müz yok. Nemrut'umuz, Ahlat'ımız, Bitlis'teki tarihi güzelliklerimiz mevcut. Van Gölü burada tabi baş rol üstleniyor. Bölgenin turizm potansiyel açısından da ciddi bir önem arz edeceğini düşünüyorum bu yarışmada kazanan sonuç. Bu güzellikle beraber diğer özelliklerimizin de kabul ve hakkedeceği itibarı göreceğine kanaat getiriyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde bunları yaşayacağız diye düşünüyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen "Dünya Turnuvası" adlı çevrimiçi   fotoğraf yarışmasında Van Gölü fotoğrafı birinci seçilmişti. (İLKHA)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bitlis, Valisi, Çağatay:, "Van, Gölü'nün, birinci, olması, bölge, turizmine, katkı, sunacak",
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bitlis Valisi Çağatay:
Yorumlar
Haber Yazılımı